Monday, June 26, 2017

Wodospady Islandii

Podczas zwiedzania Islandii udało mi się także zobaczyć kilka wspaniałych wodospadów. Zachwyciły mnie tak bardzo, że zasłużyły one na osobnego posta. W chwili obecnej na poniższej liście znajdziecie 3 ciekawe wodospady, jednakże niewykluczone, że lista ta z czasem się wydłuży. W końcu Islandia to kraj, który nie przestaje zaskakiwać. :)


Trzy imponujące wodospady. Każdy z nich zupełnie inny, każdy na swój sposób wyjątkowy. Zdecydowanie nie da się wybrać tego jednego, najlepszego.

1. Gullfoss

Chyba nie przesadzę, jeśli napiszę, że to najbardziej rozpoznawalny i znany wodospad islandzki, znajdujący się na rzece Hvita. Znajduje się on na trasie słynnego Golden Circle, dlatego też odwiedzany jest licznie przez turystów. Nie jest on co prawda największy, ale wyróżnia się czym innym, a mianowicie tym, że składa się z dwóch kaskad - mniejsza mierzy 11 metrów, natomiast druga - 21 metrów. 

2. Seljalandsfoss

Jadąc krajową drogą numer 1 trudno go nie zauważyć. Jego wyjątkowość polega na tym, że można go obejść dookoła i znaleźć się po drugiej stronie strumienia wody. Idąc wokół wodospadu pamiętajcie o tym, by zachować szczególną ostrożność, bo miejscami jest tam bardzo ślisko. Klapki nie są rekomendowane, choć widok turystów (często amerykańskich) w takim obuwiu nie należy do rzadkich. Podczas tego spaceru również trochę zmokniecie, także jakaś odzież przeciwdeszczowa również mile widziana. Jak podpowiedziała mi Wikipedia, wodospad ten możecie także podziwiać w teledysku Justina Biebera do piosenki "I'll show you".
3. Skogafoss

60-metrowy wodospad na rzece Skoga. Podobnie jak Seljalandsfoss usytuowany tuż przy krajowej "1". Podziwiać go możemy zarówno z dołu, jak i specjalnie wyznaczonym szlakiem możemy wspiąć się w górę. Trochę schodów do pokonania jest, ale dla widoków naprawdę warto. My niestety byliśmy dość ograniczeni czasowo, ale gdyby nie to, chętnie pospacerowalibyśmy jeszcze dalej, wzdłuż rzeki. Może uda się jeszcze wrócić. :)


Przejeżdżając Islandię, po drodze ciągle możemy dostrzec jakieś mniejsze wodospady. Mam nadzieję, że z czasem coś mi się jeszcze uda dopisać do powyższej listy.... :)

Zobacz także: 

4 comments:

 1. Ooo i na takie relacje z Islandii liczyłem :) Fajne miejsce!

  ReplyDelete
 2. będąc na Islandii udało mi się zobaczyć jedynie Gullfoss, ale zdecydowanie miałam gorszą pogodę niż Ty :D
  najbardziej z Twoich trzech podoba mi się drugi, robi naprawdę imponujące wrażenie. może przy kolejnej wizycie uda mi się i jego zobaczyć? :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Fakt, pogoda nam się udała. Choć na Gullfoss do pełni szczęścia zabrakło tęczy :P

   Delete