Monday, June 26, 2017

Wodospady Islandii

Podczas zwiedzania Islandii udało mi się także zobaczyć kilka wspaniałych wodospadów. Zachwyciły mnie tak bardzo, że zasłużyły one na osobnego posta. W chwili obecnej na poniższej liście znajdziecie 5 ciekawych wodospadów, jednakże niewykluczone, że lista ta z czasem się wydłuży. W końcu Islandia to kraj, który nie przestaje zaskakiwać. :)


Pięć imponujących wodospadów. Każdy z nich zupełnie inny, każdy na swój sposób wyjątkowy. Zdecydowanie nie da się wybrać tego jednego, najlepszego.

1. Gullfoss

Chyba nie przesadzę, jeśli napiszę, że to najbardziej rozpoznawalny i znany wodospad islandzki, znajdujący się na rzece Hvita. Znajduje się on na trasie słynnego Golden Circle, dlatego też odwiedzany jest licznie przez turystów. Nie jest on co prawda największy, ale wyróżnia się czym innym, a mianowicie tym, że składa się z dwóch kaskad - mniejsza mierzy 11 metrów, natomiast druga - 21 metrów. 

2. Seljalandsfoss

Jadąc krajową drogą numer 1 trudno go nie zauważyć. Jego wyjątkowość polega na tym, że można go obejść dookoła i znaleźć się po drugiej stronie strumienia wody. Idąc wokół wodospadu pamiętajcie o tym, by zachować szczególną ostrożność, bo miejscami jest tam bardzo ślisko. Klapki nie są rekomendowane, choć widok turystów (często amerykańskich) w takim obuwiu nie należy do rzadkich. Podczas tego spaceru również trochę zmokniecie, także jakaś odzież przeciwdeszczowa również mile widziana. Jak podpowiedziała mi Wikipedia, wodospad ten możecie także podziwiać w teledysku Justina Biebera do piosenki "I'll show you".
3. Skogafoss

60-metrowy wodospad na rzece Skoga. Podobnie jak Seljalandsfoss usytuowany tuż przy krajowej "1". Podziwiać go możemy zarówno z dołu, jak i specjalnie wyznaczonym szlakiem możemy wspiąć się w górę. Trochę schodów do pokonania jest, ale dla widoków naprawdę warto. My niestety byliśmy dość ograniczeni czasowo, ale gdyby nie to, chętnie pospacerowalibyśmy jeszcze dalej, wzdłuż rzeki. Może uda się jeszcze wrócić. :)


4. Bjarnafoss

Bjarnafoss to wodospad znajdujący się na półwyspie Snæfellsnes. Dostrzegliśmy go jadąc drogą 54 i ciężko było się nie zatrzymać. :)
5. Kirkjufellsfoss

Sam wodospad może nie jest jakiś rewelacyjny, ale to nie dla niego przyjeżdża się w to miejsca, gdyż główną atrakcją tego miejsca jest bardzo charakterystyczna góra Kirkufjell, która zachwyca swoim kształtem. A połączenie tego szczytu wraz z pobliskimi wodospadami to już widok zupełnie rewelacyjny!

Przejeżdżając Islandię, po drodze ciągle możemy dostrzec jakieś mniejsze wodospady. Mam nadzieję, że z czasem coś mi się jeszcze uda dopisać do powyższej listy.... :)

Zobacz także: 

4 comments:

 1. Ooo i na takie relacje z Islandii liczyłem :) Fajne miejsce!

  ReplyDelete
 2. będąc na Islandii udało mi się zobaczyć jedynie Gullfoss, ale zdecydowanie miałam gorszą pogodę niż Ty :D
  najbardziej z Twoich trzech podoba mi się drugi, robi naprawdę imponujące wrażenie. może przy kolejnej wizycie uda mi się i jego zobaczyć? :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Fakt, pogoda nam się udała. Choć na Gullfoss do pełni szczęścia zabrakło tęczy :P

   Delete