Wednesday, June 21, 2017

Najpiękniejsze miejsca na Islandii!

O tym, że Islandia jest przepięknym krajem to chyba nikogo przekonywać nie muszę. Gejzery, wulkany, gorące źródła czy wodospady to jedne z wielu atrakcji, które podziwiać możemy na wyspie. W czasie ostatnich kilku miesięcy kilka takich wspaniałych miejsc udało mi się zobaczyć. Dlatego też postanowiłem napisać posta z tymi najpiękniejszymi miejscami. 


Na każdą planowaną przeze mnie i znajomych wycieczkę czekałem z niecierpliwością. Islandia jest piękna na każdym kroku. Czasem wystarczy wyjść tylko na spacer kawałek od domu i znajdziemy coś, czym będziemy w stanie się zachwycić.


Każde odwiedzane tutaj miejsce wywołuje ogromne wrażenie. Za każdym razem myślisz sobie, że już nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć. Za każdym razem tak samo się mylisz. Nie jestem nawet w stanie zdecydować, które z miejsc przypadło mi najbardziej do gustu, dlatego też poniższej listy nie traktujcie jako ranking. Kolejność nie ma tutaj żadnego znaczenia. :)


1. Geysir


To było miejsce, które odwiedziliśmy jako pierwsze podczas pierwszej samochodowej wycieczki. Bardzo chciałem tam pojechać. W końcu widok tryskającej z ziemi wody nie jest codziennością. Gdy wysiedliśmy z samochodu, od razu wiedzieliśmy, że jesteśmy na miejscu, czując intensywny zapach siarki. 






Na terenie tego pola geotermalnego znajduje się gejzer "Geysir", od którego wzięła się właśnie nazwa "gejzer". Aktualnie wybucha on nieregularnie, mniej więcej raz na 48 godzin. Niegdyś potrafił wyrzucać wodę na 80 metrów. Dziś najaktywniejszym gejzerem na Islandii jest Strokkur, który wybucha mniej więcej co 5-10 minut na wysokość około 30 metrów.


Nigdy nie zapomnę tego momentu, jak powoli sobie idę i nagle słyszę ten bardzo charakterystyczny dźwięk strzelającej w górę wody! Gejzer czasami potrafi zaskoczyć i po jednym wybuchu chwilę później następuje drugi. Innym razem, każe na wybuch nieco dłużej poczekać. Wszystko dzieje się szybko. W kraterze tym nagle powstaje taki charakterystyczny bąbel i zaraz po tym strzał w górę! Coś niesamowitego! Na Facebooku prowadziłem także relację Live z wybuchu, więc jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć, jak to wygląda to zapraszam do odtworzenia. 



W miejscu tym, jak przy każdej atrakcji turystycznej na Islandii, powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, co niestety przez turystów jest nagminnie łamane. W Geysirze najważniejsze, aby chodzić wyznaczonymi ścieżkami i pod żadnym pozorem nie dotykać wody. W razie jakiś poparzeń czy innych dolegliwości, najbliższy szpital znajduje się... 62km stąd.



2. Czarna plaża w Vik (Reynisfjara)


Gdy słyszymy słowo "plaża" od razu zaczynamy myśleć o wakacjach, złotych piaskach i lazurowej wodzie w morzu. Ta plaża jest jednak zupełnie inna, gdyż jest czarna... czarna. Inna nie oznacza gorsza. Czarny piasek pochodzenia wulkanicznego, bazaltowe kolumny oblegane przez turystów i mocne fale czynią tę plażę bardzo wyjątkową. Tutaj również należy pamiętać o zdrowym rozsądku i nie podchodzić zbyt blisko oceanu, gdyż fale potrafią zaskakiwać. 

Niestety tutaj już musiałem ratować się swoim starym telefonem, przez co zdjęcia mogą nie oddawać tego piękna i wyjątkowości tego miejsca. 








3. jezioro Jokusarlon


Miejsce, które było naszym głównym celem podczas jednego dnia wycieczki. Nie odstraszało nas nawet jakieś 5-6 godzin drogi do tego miejsca. Jezioro, które powstało z wód lodowca Vatnajokull, na którym zobaczyć możemy ogromne bryły lodu. Dla mnie bez wątpienia jeden z najpiękniejszych cudów natury, jaki kiedykolwiek widziałem! 




Bryły lodu znajdują się pośrodku jeziora, ale także kawałek dalej możemy także znaleźć te, które wyrzucane są przez ocean na plażę. Coś niesamowitego! Długo nie mogłem się na to wszystko napatrzeć! 




4. Wodospady


W czasie tych dwóch dni, miałem okazję zobaczyć także kilka wspaniałych wodospadów, które zasłużyły sobie na osobną notkę, którą przeczytać możecie tutaj!




Ogólnie muszę przyznać, że jadąc przez Islandię praktycznie przez cały czas można zachwycać się widokami. Góry, mnóstwo zieleni, puste drogi, przepiękne kuce islandzkie, owce, a od czasu do czasu jakieś islandzkie domki. To wszystko ma niesamowity klimat. Nigdy nie zapomnę też, jak jadąc na czarną plażę w Viku mijaliśmy kuce islandzkie biegnące wzdłuż ulicy, a także po niej. To było coś pięknego!




5. Kirkjufell

Bardzo charakterystyczna góra będąca jednym z symboli Islandii. Po przylocie na Islandię, jej zdjęcie zobaczycie na ścianie, idąc w kierunku hali odbioru bagażu. Góra o charakterystycznym stożkowym kształcie znajduje się na półwyspie Snæfellsnes, w zachodniej części wyspy. Piękna, czyż nie? :)




Która z powyższych atrakcji zainteresowała Was najbardziej? Gdybyście mieli wybrać jedną, na którą byście się zdecydowali? :)


Zobacz także: 

2 comments:

 1. Wybrać jedną najbardziej interesującą atrakcję z tych opisanych? No co Ty, nie ma takiej opcji :D Swego czasu chciałam napisać jakiś krótki tekst o 10 najpiękniejszych i najbardziej niesamowitych moim zdaniem miejscach w południowej części wyspy, ale im dłużej siedzę nad relacją, tym trudniej mi wybrać. Tam wszystko jest interesujące i piękne :) No dobra... może z wyjątkiem koszmarnych nawałnic, które potrafią uderzyć w ląd z niesamowitą siłą. Wiatr przesuwa wtedy samochody, czego doświadczyliśmy na własnej skórze

  ReplyDelete
  Replies
  1. Haha, doskonale Cię rozumiem. :) Ja ciągle myślę, że już nic mnie nie zaskoczy, a tu zawsze coś. :)

   Wiatru przesuwającego samochody jeszcze nie doświadczyłem i nie chcę nawet o tym myśleć... :D :)

   Delete