Saturday, March 11, 2017

Melodifestivalen 2017: czas na finał!

Już dziś wieczorem Szwedzi licznie zgromadzą się przed telewizorami, by zobaczyć finał tegorocznego Melodifestivalen, a tym samym wybiorą swojego reprezentanta w Konkursie Piosenki Eurowizji, który w maju odbędzie się w Kijowie w dniach 9, 11 i 13 maja. Jakie utwory powalczą dziś o zwycięstwo?  Kto ma największe szanse? A kto jest moim faworytem dzisiejszego wieczoru? O tym w dzisiejszym poście!


O tym, jak ogromną popularnością cieszy się w Szwecji Melodifestivalen, pisałem w poście "Czym dla Szwedów jest Melodifestivalen?" Osobiście również od kilku lat konkurs ten śledzę. To zawsze taki przedsmak Eurowizji! Szwedzi do swoich narodowych preselekcji podchodzą z dużym rozmachem i każde Melodifestivalen to spore show i mnóstwo znanych w Szwecji nazwisk. W dzisiejszym finale gościnnie pojawi się nawet... Zara Larsson!

Tegoroczny finał, jak co roku odbędzie się w Sztokholmie, we Friends Arenie, natomiast w poprzednich tygodniach gospodarzami wydarzenia były  miasta takie jak: Göteborg, Malmö, Växjö, Skellefteå oraz Linköping, w którym odbył się półfinał drugiej szansy, czyli Andra Chansen.

W dzisiejszym finale zabraknie Loreen, co jest chyba największym zaskoczeniem tej edycji. Zwyciężczyni Eurowizji z 2012 roku miała w tym roku utwór, który świetnie zaprezentowała na scenie ("Statements"), jednakże to wystarczyło tylko na Andra Chansen, w którym to jej przeciwnik Anton Hagman okazał się lepszy (w Andra Chansen piosenki podzielone są na 4 pary, zwycięzca każdej z nich awansuje do finału).

Poniżej znajdziecie linki do wszystkich tegorocznych finalistów, a dla tych co nie maja czasu albo chęci na słuchanie wszystkich, podaje także link do skrótu wszystkich piosenek!

01. Ace Wilder "Wild Child"
02. Boris René  "Her kiss"
03. Lisa Ajax "I don't give a"
04. Robin Bengtsson "I can't go on"
05. Jon Henrik Fjällgren feat. Aninia  "En värld full av strider (Eatneme gusnie jeenh dåaroeh)”
06. Anton Hagman "Kiss you goodbye"
07. Mariette "A million years"
08. FO&O "Gotta Thing About You"
09. Nano "Hold on"
10. Wiktoria "As I Lay Me Down"
11. Benjamin Ingrosso "Good Lovin'"
12.Owe Thörnqvist ”Boogieman Blues”

Skrót piosenek w kolejności dzisiejszych występów ===> tutaj!

Żeby było zabawniej, jak dla mnie to pierwsza połowa stawki jest zdecydowanie ciekawsza i mocniejsza, jednak wg bukmacherów, to właśnie w drugiej połowie znajduje się dwóch głównych faworytów tegorocznego konkursu, czyli Wiktoria oraz Nano. Osobiście uważam, że w tym roku nie ma zdecydowanego faworytka, jakim w 2016 roku był Frans. Nawet powiem szczerze, notowania bukmacherów nieco mnie zaskoczyły, chociaż faktycznie te dwie piosenki często można usłyszeć w szwedzkim radio. Również na Spotify na szwedzkiej liście TOP 50 Wiktoria zajmuje najlepszą pozycję.


Także dziś wieczorem może być bardzo ciekawie, a wyniki mogą być bardzo zaskakujące. Podobnie jak w poprzednich latach, zwycięzcę wybiorą widzowie poprzez smsy, - także jury z kilku europejskich krajów, w tym po raz pierwszy z Polski! Nie znalazłem nigdzie informacji, kto poda punkty z Polski, ale nie obraziłbym się gdyby była to dobrze znana w Szwecji... Margaret. Ja już nie mogę się doczekać wieczornego finału. A poniżej zostawiam Wam swój ranking, choć może dziś wieczorem coś się jeszcze zmieni. Jako, że to szwedzkie preselekcje, pozwolę sobie po szwedzku :D

1 poäng går till Benjamin Ingrosso
2 poäng går till Anton Hagman
3 poäng går till Nano
4 poäng går till Lisa Ajax
5 poäng går till Wiktoria
6 poäng går till Boris Rene
7 poäng går till Jon Henrik Fjällgren feat. Aninia
8 poäng går till Mariette
10 poäng går till Robin Bengtsson

Och 12 poäng går till...

ACE WILDER! 

2 comments:

 1. 12 ace & robin
  8 mariette
  7 jon
  6 boris
  5 anton
  4 wiktoria
  3 lisa
  2 benjamin
  1 fo&o

  ReplyDelete