Wednesday, February 22, 2017

Loty krajowe: Skąd, dokąd i za ile?

Podróżowanie po kraju samolotem robi się coraz to bardziej popularne i powszechne. Do wyboru mamy coraz więcej tras, a ceny biletów potrafią być naprawdę niskie i bardzo konkurencyjne w stosunku do innych środków transportu. O czasie podróży nie wspominając! Jak aktualnie wygląda sytuacja na rynku lotów krajowych? Dokąd możemy latać i jak kształtują się ceny biletów? O tym przeczytacie w dzisiejszym poście!

Embraer EMB-175LR, LOT Polish Airlines, reg. SP-LIO
Pozwolę sobie zacząć od naszego narodowego przewoźnika. Polskie Linie Lotnicze LOT oferują swoje rejsy krajowe z portów regionalnych do Warszawy, swojego głównego hubu, gdzie pasażerowie mogą przesiadać się na inne loty, m.in. do USA czy Azji. Aktualnie taką możliwość mają pasażerowie z Gdańska, Szczecina, Poznania, Wrocławia, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, a od 2 marca 2017 roku także z Zielonej Góry.


Przykładowo, ceny na loty z Poznania rozpoczynają się od 89zł za lot w jedną stronę, jednakże jak widać na poniższym zdjęciu, bilety w najniższych taryfach sprzedają się szybko.


W siatce LOT-u możemy także znaleźć jedno połączenie pomiędzy dwoma portami regionalnymi, z pominięciem lotniska w Warszawie. Mianowicie jest to trasa Kraków-Gdańsk, na której to bilety możemy nabyć już od 149zł za lot w jedną stronę, a nasz lot trwa zaledwie godzinę i dwadzieścia minut.Na trasach krajowych na dobre zadomowił się także Ryanair, który oferuje nam loty z Wrocławia i Gdańska do Warszawy - tutaj rejsy odbywają się aż 3 razy dziennie. Od 27 marca 2017 roku jedno połączenie dziennie będzie obsługiwane także pomiędzy Warszawą a Szczecinem!


Aktualnie ceny na nowe połączenie ze Szczecina zaczynają się od 34zł za lot w jedną stronę, natomiast na loty z Gdańska i Wrocławia do Warszawy bardzo często możemy kupić bilety już za 9zł, choć w chwili obecnej również i na tych trasach ceny zaczynają się od 34zł, co nadal jest bardzo atrakcyjną ceną!

Ale to nie koniec jeśli chodzi o połączenia krajowe Ryanaira. Podobnie jak LOT, irlandzki przewoźnik również realizuje swoje loty na trasie Kraków-Gdańsk, a w październiku zacznie także latać z Wrocławia do Gdańska, jednakże biletów nie ma dostępnych jeszcze w systemie rezerwacyjnym.


Rejsy na trasie Kraków-Gdańsk obecnie odbywają się w czwartki oraz niedziele, a od 27 marca 2017 roku, czyli wraz z wejściem letniego rozkładu, w poniedziałki oraz piątki. W chwili obecnej najtańszy bilet w jedną stroną nabędziemy za niespełna 77zł! Jednakże nie należy zapominać o linii lotniczej SPRINT AIR, która swoje loty oferuje nam z Radomia do Gdańska oraz Wrocławia. Ceny najtańszych biletów na tych trasach rozpoczynają się od 99zł za lot w jedną stronę!


Osobiście mam za sobą kilka krajowych lotów, a odbywały się one na następujących trasach:
 • Katowice - Warszawa by LOT Polish Airlines
 • Poznań - Warszawa by LOT Polish Airlines 
 • Wrocław - Warszawa(Modlin) by Ryanair (już nieistniejące!)
 • Warszawa(Modlin) - Gdańsk by Ryanair (już nieistniejące!)
 • Wrocław - Warszawa by Ryanair
Nie jest tego jakoś rewelacyjnie dużo. Gdyby Ryanair latał z Poznania do Warszawy, pewnie tych lotów było by więcej. Zobaczymy, jak to będzie wyglądać w tym roku. Nie ukrywam, że chętnie poleciałbym z Radomia do Wrocławia, tak z czystej ciekawości! :)


A czy Wam zdarza się podróżować po kraju samolotem? Jak często i na jakich trasach? Chętnie dowiem się, jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii. Czekam na Wasze komentarze!


Zobacz także:


6 comments:

 1. Witam czesto podróżuje z Poznania do Rzeszowa.Jest to lot z przesiadką w Warszawie. Loty krakowe są fajnie zorganizowane ponieważ na przesiadkę jest okolo 40 minut co daje łącznie okolo 3 h za lot Poz-Rzeszów, gdy pociag 12 h. Oczywiście trzeba tu wspomnieć o promocji tzw. "Szalona środa" bilety około 120 pln w dwie strony promocja korzstna. Jesli chodzi o loty krajowe to latam w okresie świąt i wakacji.
  PS jeden lot pamietam Warszawa - Poznań za sterami samolotu byly dwie panie pilot-ki i dwie stewardessy wiec samolotem rządziły kobiety. Samolot typu Embraer 170 a inne ktore lataja po kraju to bonbardier @400 :) Pozdrawiam kochających latanie.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Czas przelotu między Poznaniem
   A Rzeszowem mimo przesiadki bardzo atrakcyjny! ;) Q400 leciałem, ale Embraerem nie miałem jeszcze okazji! ;)

   Pozdrawiam!

   Delete
 2. Kilka razy w roku latam SprintAirem z Zielonej Góry do Warszawy i z powrotem. Bardzo dobre połączenie. Wylot 7.15, czas podróży 1h. Powrót z Wawy o 18.20.
  Niestety (dla mnie niestety) połączenie przejmuje LOT. Teraz wylot będzie 5.45 a powrót 22.30!!! Ma to niby zachęcić do podróżowania z Zielonej Góry po Europie dzięki skomunikowaniu połączenia z innymi lotami. Osobiście uważam, że takie godziny zniechęcą podróżujących do Warszawy na jeden dzień. Dodatkowo w środy nie ma powrotu a w czwartek rano wylotu. Czy tylko ja uważam, że połączenie straci klientów od nowego rozkładu lotów?

  ReplyDelete
 3. No tak, aktualne godzin faktycznie sprzyjają przesiadką na inne loty LOT-u, jednakże jak ktoś wybierał się na jeden dzień do Warszawy, np. służbowo to godziny SprintAir'a wydawały się być korzystniejsze. :)

  ReplyDelete
 4. Połączenie Kraków-Mazury wracaj!! :(

  ReplyDelete