Tuesday, May 10, 2016

Eurowizja 2016: 1. półfinał!

Już dziś o 21 rozpocznie się pierwszy półfinał tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbywa się w Sztokholmie! Dzisiejszy koncert, podobnie jak dwa kolejne, poprowadzą: Måns Zelmerlöw i Petra Mede. Kto dziś powalczy o miejsce w finale? Jak wygląda moje TOP10? O tym w dzisiejszej notce.


W dzisiejszym półfinale zaprezentuje się 18 państw, z których 10 z największą ilością punktów awansują do sobotniego finału, w którym automatycznie już są Niemcy, Włochy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, a także kraj-gospodarz, czyli Szwecja. W tym roku TVP pokaże na żywo wszystkie 3 koncerty.

Natomiast stawka dzisiejszego półfinału przedstawia się następująco:

01. FINLANDIA Sandhja - Sing it away

02. GRECJA Argo - Utopian Land

03. MOŁDAWIA Lidia Isac - Falling Stars

04. WĘGRY Freddie - Pioneer

05. CHORWACJA Nina Kraljić - Lighthouse

06. HOLANDIA Douwe Bob - Slow down

07. ARMENIA Iveta Mukuchyan - LoveWave

08. SAN MARINO Serhat - I didn't know

09. ROSJA Sergey Lazarev - You are the only one

10. CZECHY Gabriela Guncikova - I stand

11. CYPR  Minus One - Alter Ego

12. AUSTRIA Zoe - Loin d'ici

13. ESTONIA Juri Pootsmann - Play

14. AZERBEJDŻAN Samra - Miracle

15. CZARNOGÓRA Highway - The real Thing

16. ISLANDIA Greta Salome - Hear them calling

17. BOŚNIA I HERCEGOWINA Dalal&Deen feat. Ana Rucner and Jala - Ljubav Je

18. MALTA Ira Losco - Walk on water

Bez wątpienia największym faworytem dzisiejszego półfinału jest Rosja, która według bukmacherów ma największe szanse na wygranie tegorocznej Eurowizji. Natomiast najmniejsze szanse na awans wg bukmacherów ma San Marino, z czym w zupełności się zgadzam i sam widząc w STS-ie zakład, że San Marino zajmie ostatnie miejsce w półfinale stwierdziłem, że to mógłby być całkiem dobry typ- aktualny kurs na ostatnie miejsce San Marino wynosi 2.10.

A jak ja widzę dzisiejszy półfinał? Póki co moja "12" również idzie dla Rosji, ale mam cichą nadzieję, że po występie live coś się w czołówce jeszcze zmieni. Różne doniesienia czytałem z prób ze Sztokholmu, ale nie chcę na razie oceniać, póki sam zobaczę. Mocno kibicuję Islandii, a także bardzo liczę na awans Gabrieli z Czech do finału, a także mam nadzieję, że Azerbejdżan po raz pierwszy pożegna się z Konkursem już w półfinale, chociaż to może być ciężkie... . A moje top 10 wygląda następująco:

1 punkt - FINLANDIA

2 punkty - CZARNOGÓRA

3 punkty - AUSTRIA

4 punkty - ARMENIA

5 punków - WĘGRY

6 punktów - CHORWACJA

7 punktów - CZECHY


8 punktów - MALTA

10 punktów - ISLANDIA

and finally...

12 punktów - ROSJA!

Z reguły moje TOP10 nie pokrywa się z tym, co wybierają widzowie oraz jury, ale myślę że 7-8 piosenek powinno się pokryć. Jak będzie? Okaże się już dziś wieczorem! Start transmisji już o 21! Zachęcam także do obserwowania mnie na Twitterze @MathsFlights gdzie na pewno nie zabraknie komentarzy w trakcie trwania dzisiejszego półfinału, także zapraszam do śledzenia i dyskusji! :)

 @MathsFlights
5 comments:

 1. To już dzisiaj?
  A jak tegoroczna Polska Twoim zdaniem?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ciężko mi powiedzieć, bo ja cały czas nie mogę tego przeżyć, że nie reprezentuje nas Margaret, która była zdecydowanie moją faworytką ("Cool me down").Bukmacherzy obstawiają, że awans będzie. Ja co do tego pewności nie mam, ale jeśli już to pewnie awansujemy z miejsc 8-10. Także nie pozostaje nic jak trzymać kciuki! :)

   Delete
 2. Czyżbyś oglądał Eurowizje na żywo w Sztokholmie ? Jak tak to super sprawa. Sztokholm jest ok, chociaż byłem tam tylko cały dzień. Pozdrawiam.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nie na żywo w Globen, ale we wiosce eurowizyjnej w centrum miasta, gdzie pewnie też będzie można poczuć fajną atmosferę. W końcu Szwedzi kochają Eurowizję! :)

   Delete
 3. Eurowizja to zupełnie nie moja bajka...Za to Sztokholm bym zobaczyła:)

  ReplyDelete