Saturday, March 12, 2016

Finał Melodifestivalen 2016 już dzisiaj!

"Przed telewizorami zasiadają miliony Szwedów, rodzinnie(dzieci uwielbiają festiwal), a w dniu finału na ulicach jest jakby puściej". Tak Katarzyna Molenda w swojej książce "Szwedzi. Ciepło na Północy" opisywała Melodifestivalen. Ten dzień jest właśnie dzisiaj. Szwecja, jako jeden z ostatnich krajów w tym roku, wybiera swojego reprezentanta do Konkursu Piosenki Eurowizji, który w maju odbędzie się w Sztokholmie, a wszystko to za sprawą ubiegłorocznego zwycięstwa Månsa Zelmerlöwa i piosenki "Heroes". Choć finał dopiero przed nami, już od jakiegoś czasu Szwecja typowana jest przez bukmacherów  jako faworyt tegorocznego konkursu. Zapowiada się dziś fascynujący finał! Przyjrzyjmy się więc poszczególnym kandydatom. 

Cała czołówka na Spotify to utwory z MelodifestivalenDzisiejszy finał rozpocznie się już dziś o 20, a poprowadzi go, podobnie jak poprzednie części, Gina Dirawi, a tym razem towarzyszyć jej będzie William Spetz. Nie zabraknie także ubiegłorocznego zwycięzcy Månsa Zelmerlöwa, a także dobrze znanej nie tylko miłośnikom Melodifestivalen, ale także Eurowizji- Lyndy Woodruff, w której rolę od lat wciela się Sarah Dawn Finner, która w tegorocznym Melodifestivalen towarzyszyła już Ginie Dirawi w jednym z półfinałów. 

Poniżej omówię wszystkich tegorocznych finalistów. Oczywiście są gusta i guściki, także nie każdy musi się z moją opinią zgadzać. Jeśli nie macie czasu, by dokładnie przesłuchać każdą z piosenek, zachęcam najpierw do przesłuchania skrótu wszystkich propozycji, który znaleźć możecie tutaj!


Melodi nr 1
Panetoz - Håll om mig hårt

Jedna z dwóch piosenek w tegorocznym finale, które śpiewana jest po szwedzku. Panetoz to zespół, który swego czasu, za sprawą piosenki "Dansa,  pausa", był znany dobrze także i w Polsce! To nie ich pierwszy finał w tej imprezie. W tym roku do finału awansowali z Andra Chansen. Wesoły, energiczny utwór, także ciekawy początek dzisiejszego wieczoru, ale raczej bez szans na zwycięstwo. Melodi nr 2
Lisa Ajax - My heart Want's Me Dead

Do finału awansowała bezpośrednio ze swojego półfinału. Nie ukrywam, że czym bliżej finału, tym bardziej mi się podoba. Do tego Lisa jest przepiękna! :)


Melodi nr 3
David Lindgren - We are your tomorrow

Dla Davida to także nie jest pierwszy finał. Ostatnim razem zbyt wiele w nim nie zdziałał. Obawiam się, że przy tegorocznym poziomie, może być podobnie. 


Melodi nr 4
SaraHa - Kizunghuzunghu

Piosenka śpiewana po angielsku, a także w suahili. Jak dla mnie jest to największa tegoroczna niespodzianka. W Andra Chansen okazała się lepsza od Isy, która nie ukrywam, że była dla mnie pewniakiem do finału. Jak poradzi sobie wieczorem? Zobaczymy! 


Melodi nr 5
Oscar Zia - Human

Także z doświadczeniem w Melodifestivalen. Bez wątpliwości Oscar znajduje się w moim TOP5. To zdecydowanie jego najlepszy występ w tej imprezie!


Melodi nr 6
Ace Wilder - Don't worry

Ace Wilder, czyli największa przegrana konkursu w 2014 roku, kiedy to do zwycięstwa zabrakło jej zaledwie dwóch punktów. W tym roku również będzie się liczyć w walce o zwycięstwo. Melodi nr 7
Robin Bengtsson - Constellation Prize

Chyba mój główny faworyt w tegorocznym finale, choć konkurencja jest spora. Nie zmienia to faktu, że mocno trzymam za niego kciuki! Heja Robin!Melodi nr 8
Molly Sanden - Youniverse

Przez długi czas była faworytką u bukmacherów. Utwór dobry, jednakże czy na zwycięstwo? Melodi nr 9
Boris Rene - Put your love on me

Kolejny utwór, który do finału awansował z Andra Chansen. Finał zasłużony, ale chyba bez większych szans na sukces. Melodi nr 10
Frans - If I were sorry

No i absolutny faworyt tego wieczoru. Numer jeden w Szwecji wg Spotify, numer jeden na iTunes. Bukmacherzy również stawiają właśnie na Fransa. Ja póki co nie rozumiem jego fenomenu, ale może zrozumiem dziś wieczorem. Melodi nr 11
Wiktoria - Save me

Dobrze oceniania propozycja, chociaż ja w miejscu Wiktorii widziałbym faworyzowaną przez ze mnie Ise. Melodi nr 12
Samir och Viktor - Bada Nakna

Druga piosenka śpiewana po szwedzku. Samir i Viktor, którzy w półfinale pokazali trochę ciała, w finale pokażą go chyba jeszcze trochę więcej. Czy to wystarczy, na dobre miejsce? Szczerze mówiąc, nie sądzę... . A poniżej moja punktacja, która oczywiście może jeszcze ulec zmianie podczas wieczornych występów na żywo. Ciężko było ułożyć tą kolejność. Tak naprawdę jest kilka piosenek, których zwycięstwo by mnie ucieszyło, ale najbardziej....Transmisja na żywo:

No comments:

Post a Comment