Saturday, February 6, 2016

Czym dla Szwedów jest Melodifestivalen?

Dosłownie tłumacząc "Melodifestivalen" na polski wydarzenie to nazywałoby się "Festiwal Melodii". W praktyce, jest to konkurs muzyczny organizowany przez szwedzką telewizję publiczną SVT. Konkurs ten cieszy się ogromną popularnością i organizowany jest od 1958 roku, z nielicznymi przerwami. Zwycięzca Melodifestivalen automatycznie zostaje reprezentantem Szwecji w Konkursie Piosenki Eurowizji. Tegoroczne Melodifestivalen rozpocznie się 4 lutego, a zakończy finałem w Sztokholmie 11 marca.Eliminacje do Eurowizji? I ktokolwiek w Szwecji to ogląda? Tak, Melodifestivalen jest najpopularniejszym programem telewizyjnym w Szwecji, którego oglądalność potrafi przekroczyć 4 miliony widzów. Należy pamiętać że ludność Szwecji to ok. 10 milionów- niedawno próg ten został przekroczony!

Ponad 4-milionową oglądalnością cieszyć się mogły finały w 2000, 2004, 2005, 2006, 2008, czy 2012 roku. Rekordowy finał miał miejsce w 2006 roku, kiedy to najlepsza okazała się Carola- wielokrotna uczestniczka tego Konkursu, która na Eurowizję pojechała aż 3 razy, zawsze zajmując wysokie miejsca. Co więcej, raz nawet wygrała! Piosenkarka, której w Szwecji nikomu nie trzeba przedstawiać. Wtedy transmisje finału ze Sztokholmu oglądało 4 242 000 osób.


W 2014 roku większą popularnością niż Melodifestivalen cieszył się Kaczor Donald, a właściwie Kalle Anka, bo tak on się tam nazywa. To taka szwedzka tradycja, że w wigilię Bożego Narodzenia ogląda się Kalle Anke! Jednakże na pozostałych miejscach znalazły się różne odcinki Melodifestivalen, Eurowizja, a dopiero na 8. miejscu - mecz piłki nożnej między Argentyną i Niemcami podczas Mistrzostw Świata.

Globen, Sztokholm, Szwecja
Różne odcinki? Tak, bo Konkurs ten to nie tylko jeden wieczór! Melodifestivalen trwa 6 tygodni! Zawsze w sobotę! Co roku w różnych miastach! Najpierw 4 półfinały(deltävlingar), następnie tzw. Andra Chansen, czyli półfinał drugiej szansy, a następnie finał, który od lat odbywa się w Sztokholmie! Kiedyś tradycyjnie w Globen, a teraz we Friends Arenie. Tegoroczny finał będzie piątym z rzędu odbywającym się w tej właśnie arenie. Cała rozpiska tegorocznego show wygląda następująco:

Deltävling 1; Göteborg
Deltävling 2: Malmö
Deltävling 3: Växjö
Deltävling 4: Skellefteå

Andra Chansen: Linköping
Finalen: Stockholm, Friends Arena

Tegoroczni prowadzący to Clara Henry oraz dwaj uczestnicy Melodifestivalen lat poprzednich: Hasse Andersson i David Lindgren! Ci, którzy co roku oglądają konkurs, Clarę Henry również mieli okazję już zobaczyć w 2014 roku.


Friends Arena, Sztokholm/Solna, Szwecja
Zasada jest prosta. Z każdego półfinału 2 najlepsze piosenki awansują bezpośrednio do finału. Ci, którzy zajęli miejsca 3. i 4. przechodzą do Andra Chansen, gdzie mają jeszcze szansę awansować do finału. W finale o zwycięstwo walczyć będzie 12 utworów. 


A jak przedstawia się tegoroczna stawka konkursu? 
 
Tradycyjnie w konkusie nie zabraknie uczestników, którzy próbowali swoich sił w ostatnich edycjach. Wśród nich między innymi Ace Wilder, której do zwycięstwa w 2014 roku zabrakło zaledwie dwóch punktów. Piosenka "Busy doin' nothing" mimo tego, że nie wygrała, była w Szwecji dużym hitem. W tym roku myślę, że Ace można traktować jako jedną z faworytek.


W tegorocznym konkursie pojawia się także dwie zwyciężczynie Eurowizji - Loreen i Charlotte Perelli. A druga Melodifestivalen wygrała już dwukrotnie. Oprócz tego o zwycięstwo powalczą również: Boris Rene, Dinah Nahm Lisa Ajax, Mariette, Wikoria, Jonn Henrik Fjälgren, mój faworyt z ubiegłego roku - Robin Bengtsson, czy moja ulubienica z sąsiedniej Finlandii - Krista Siegfrids! To jej drugie podejście do szwedzkich preselekcji, a Finlandię na Eurowizji raz już reprezentowała! Cały czas mam w szufladzie jej promocyjnego singla "Marry me" wraz autografem. <3
W takim razie jak widzicie, ja najbliższe sześć sobotnich wieczorów mam zaplanowane. Z niecierpliwością czekam na finał i mam nadzieję, że Szwecja po raz kolejny mnie nie zawiedzie. Mam nadzieję, że zwycięzce będzie z czego wybierać oraz że Szwedzi wybiorą najlepiej jak się tylko da!

Nu kör vi, Sverige!!! 

No comments:

Post a Comment