Thursday, September 24, 2015

Linie lotnicze: Wizz Air

Linie lotnicze Wizz Air, jak pewnie wielu z Was zauważyło, są najczęściej wybieranymi liniami przeze mnie. Mój ostatni lot do Londynu był moim 50. rejsem z tym właśnie przewoźnikiem, czyli taki mały jubileusz. Stwierdziłem, że to dobra okazja by napisać notkę poświęconą tym liniom. Co to za linie? Jakie są ich plusy i minusy? Dodatkowo znajdziecie tutaj także galerię samolotów Wizz Air, które udało mi się w tym czasie uchwycić.

Wizz Air's A320 (reg. HA-LPZ) at Poznan Airport

Wizz Air to węgierskie tanie linie lotnicze, których inauguracyjny lot odbył się 19 maja 2004 z Katowic do Londynu(Luton). Dziś linia posiada aż 27 baz w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym aż 6 w Polsce: w Katowicach, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, a także od niedawna w Lublinie. Oprócz tego przewoźnik posiada swoje bazy na Węgrzech, w Rumunii, Macedonii, Bułgarii, Serbii, Litwie, Łotwie, Bośni i Hercegowinie czy Słowacji.

Siatka połączeń Wizz Air; źródło: wizzair.com

Linia wykonuje loty na blisko 500 trasach samolotami Airbus A320, które na swoim pokładzie mogą pomieścić 180 pasażerów. We flocie przewoźnika znajdują się także większe Airbusy A321 posiadające 230 miejsc, które wykorzystywane są do obsługi najpopularniejszych tras, na przykład do Londynu Luton.


WIZZ DISCOUNT CLUB, czyli jak tanio latać z Wizz Air?

Wizz Discount Club to usługa stworzona dla tych, którzy chcą latać często i tanio. Ci, którzy zdecydują się na jej zakup, mogą nabywać bilety na loty o 45zł taniej od ceny regularnej, a także otrzymują 23zł zniżki na duży bagaż podręczny oraz bagaż rejestrowany. Do dyspozycji pasażera są dwa rodzaje członkostwa:


 • członkostwo typu STANDARD
Przeznaczone jest wyłącznie dla Ciebie i jednego towarzysza podróży. Roczny koszt to 139zł. Usługę wykupić możemy w momencie rezerwacji biletu na nasz lot. 

 • członkostwo typu GRUPA
Przeznaczone jest dla Ciebie i maksymalnie 5 towarzyszy podróży. Roczny koszt pakietu to 229zł. 

Darmowe członkostwo Wizz Discount Club? Tak, to możliwe, jeśli zdecydujecie się na kartę kredytową Wizz Air Mastercard oferowaną przez Raiffeisen Bank. Mając kartę, przystępujecie do programu lojalnościowego linii Wizz Air. Płacąc za zakupy tą kartą, zbieracie punkty, które następnie wymieniać możecie na bilety.

Osobiście polecam zarówno Wizz Discount Club, jak i kartę kredytową Wizz Air Mastercard. Z członkostwa WDC korzystam już od kilku lat, a dzięki karcie Wizz Air Mastercard wielokrotnie za bilety płaciłem zebranymi punktami Wizz.

Choć trzeba przyznać, że kiedyś warunki były jeszcze lepsze. Wcześniej nie było rozróżnienia na pakiet Standard czy Grupa, a zniżka miała zastosowanie dla posiadacza WDC, a także maksymalnie 9 towarzyszy podróży. Kiedyś także karta kredytowa Wizz Air (wtedy wydawana przez Citi Bank) upoważniała także do uniknięcia opłaty rezerwacyjnej, dzięki czemu latało się za... 4zł. To niestety już przeszłość, jednakże nadal członkostwo Wizz Discount Club i karta kredytowa Wizz Air Mastercard są ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą latać dużo i tanio.

Wizz Air, jak praktycznie każda tania linia lotnicza, oferuje mnóstwo dodatkowo płatnych usług dla tych bardziej wymagających pasażerów. Możemy wykupić sobie pierwszeństwo wejścia na pokład czy miejsce z dodatkową przestrzenią na nogi.

Jakie są wady, a jakie zalety linii Wizz Air?

Zalety:

 • ceny to zdecydowanie największa zaleta węgierskiego low-costa. Fakt, że różnica między najtańszym biletem, a najdroższym potrafi być ogromna, lecz nie zmienia to faktu, że bilety za 39zł można znaleźć w systemie rezerwacyjnym bardzo często. Za większość swoich lotów nie płaciłem więcej niż 100zł. A jeśli już zdarzało się płacić więcej to tylko dlatego, że nie byłem elastyczny względem terminu i musiałem lecieć w konkretnym dniu.
 • ciągle rozwijająca się siatka połączeń. Pamiętam gdy pierwszy raz kupowałem bilet, siatka połączeń wyglądało dość ubogo, jeśli porównamy ją z tą aktualną. Choć Wizz Air często kojarzy się z tym, że w swojej ofercie ma typowe trasy pod osoby z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które pracują w krajach Europy Zachodniej czy w Skandynawii, to  stopniowo w siatce zaczynają się pojawiać  atrakcyjne, wakacyjne kierunki jak: Portugalia, Malta, Cypr, Izrael, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.
 • młoda, stale powiększająca się flota samolotów. Wizualnie Wizz Air także prezentuje się ciekawie zarówno pod względem malowania, wnętrza samolotów jak i mundurów załóg pokładowych. Pod tym względem linia ta ma zdecydowaną przewagę nad Ryanairem, którego niebiesko-żółte wnętrza samolotów chyba nigdy mnie do siebie nie przekonają. 
Wady:

 • jak dla mnie Wizz Air ma jedną, ale za to dość sporą wadę, jaką mianowicie jest polityka bagażowa. W kwestii bagażu podręcznego zdecydowanie przegrywa za swoim największym konkurentem - irlandzkim Ryanairem. Wyniki to z tego, że węgierski przewoźnik wyróżnia dwa typy bagażu podręcznego: mały o wymiarach 42cmx32x25, który możemy ze sobą zabrać na pokład bezpłatnie, a także "duży" bagaż podręczny o wymiarach 56cmx45x25, za który musimy dodatkowo zapłacić. Jeśli chodzi o bagaż rejestrowany, wcześniej Wizz Air pod tym względem był dla mnie absolutnym liderem. Za opłatę porównywalną z innymi tanimi przewoźnikami mogliśmy nadać bagaż o wadze do 32kg. Aktualnie i to się nieco zmieniło, gdyż cena bagażu zależna jest od tego czy lecimy w sezonie, czy poza nim. A do tego linia wyróżnia dwa rodzaje bagażu rejestrowanego: tańszy do 23kg, oraz opcja droższa - do 32kg. Aby obliczyć dokładną cenę bagażu możemy skorzystać ze specjalnego kalkulatora umieszczonego na stronie przewoźnika. 
A Wam jak często zdarza się podróżować liniami Wizz Air? Jakie macie z nimi doświadczenia? Czekam na Wasze spostrzeżenia w komentarzach, a tymczasem polecam także małą galerię zdjęć samolotów tego przewoźnika poniżej. :)

HA-LPM 

Samolot ten do Wizz Air trafił 6 lipca 2007 roku. Samolot ten obsługiwał inauguracyjny lot(po kilkuletniej przerwie) z Poznania do Malmo, którym miałem okazję lecieć. Z wtedy też pochodzą poniższe zdjęcia. A relację z tego lotu możecie przeczytać tutaj!
HA-LPN

W Wizz Air od: 1 stycznia 2008 roku. To właśnie tym samolotem odbył się mój jubileuszowy, 50. lot z tym przewoźnikiem, z którego relację możecie przeczytać tutaj!


HA-LPO

W Wizz Air od 1 lutego 2008 roku. Uchwycony kiedyś na lotnisku w Modlinie. 

Wizz Air's A320 reg. HA-LPO at Warsaw Modlin Airport

HA-LPS

W Wizz Air od 2 lutego 2009 roku. Uchwycony z tarasu widokowego w Poznaniu. Na drugim zdjęciu w towarzystwie samolotu linii Air Explore, która wykonywała loty dla Ryanaira. 

Wizz Air's A320 reg. HA-LPS at Poznan Ławica Airport

Wizz Air's A320 reg. HA-LPS at Poznan Ławica Airport

HA-LPZ

W Wizz Air od 15 stycznia 2010 roku. Uchwycony z tarasu widokowego w Poznaniu. 


HA-LWA

W Wizz Air od 8 lutego 2010 roku. Zdjęcia robione z tarasu widokowego na poznańskiej Ławicy. 

Wizz Air's A320 reg. HA-LWA at Poznań Ławica Airport
Wizz Air's A320 reg. HA-LWA at Poznań Ławica Airport
Wizz Air's A320 reg. HA-LWA at Poznań Ławica Airport
Źródła:
https://wizzair.com/pl-PL/about_us/company_information
http://www.pasazer.com/news/27838/wizz,air,od,lata,dwa,a321,w,warszawie.html

2 comments:

 1. Hej ! Trafiłam na Twoj blog przypadkiem! Ale będe Cie podgladać! Fajnie piszesz.
  - byla stewardessa

  ReplyDelete
 2. Dziekuję! I bardzo mi miło, że ktoś kto był nieco bliżej lotniczego świata tutaj zagląda! Pozdrawiam! :)

  ReplyDelete