Friday, February 6, 2015

Visiting Madrid - part 1.

¡Hola Madrid!

Trochę mi zajęło zanim wybrałem się na zwiedzanie Madrytu, nie ukrywam, ale musiałem odespać poprzedni dzień, który prawie cały spędziłem w podróży. Uwielbiam być w podróży, ale jak widomo, to potrafi być męczące. Ale w końcu udało się wyjść z łóżka, wypić kawę, zjeść śniadanie i udałem się na stację metra, do której miałem ok. 1,2 km. Stamtąd ok. 25-30 minut do samego centrum, bez żadnych przesiadek. :)
Ogólnie madryckie metro jest bardzo dobrze rozbudowane. 12 linii metra, kolejka podziemna oraz 3 linie tramwajowe będące integralną częscią metra. Tramwaje nazywane są "metro ligero", co dosłownie oznacza "lekkie metro", co związane jest z tym, że część trasa tramwajowych przebiega pod ziemią, po torach, po których kursują pociagi metra. Czyli łącznie 16 linii. Za pomocą metra dostaniemy się także na lotnisko Barajas. Jeśli chodzi o bilety, ja korzystałem z biletów 10-przejazdowych. Wtedy koszt jednorazowego biletu wynosi 1,20euro. Są też bilety całodobowe, 3-dniowe etc., ale ja miałem kilka dni na zwiedzanie miasta, więc metrem jeździłem jak już naprawdę musiałem, a tak to starałem się jak najwięcej spacerować. 

Photo: www.disfrudamadrid.comGran Via - jedna z głównych ulic w Madrycie, przez wielu uważana za architetoniczną wizytówkę miasta. Pełna sklepów, restauracji, hoteli czy kin. To stąd rozpocząłem zwiedzanie tego pięknego miasta!


Kolejnym miejscem, które zobaczyłem był plac Puerta del Sol, będącym jedym z ważniejszych placów w Madrycie, znajdujący się w samym centrum miasta. To tutaj znajduje się statua niedźwiedzia uznawanego za symbol Madrytu, czy też kilometr zerowy, od którego mierzy się wszystkie odległości w Hiszpanii. W drodze do parku Retiro, przechodziłem też przez Plaza de Cibeles, plac z charakterystyczną fontanną, tam także znajduje się Palacio de Comunicaciones, czyli gmach poczty głównej. Park Retiro jest ogromny, w środku znajduje się staw, a na jego brzegu pomnik Alfonsa XII. Wiosną musi być tam jeszcze piękniej... . :) Niedaleko parku, na Placu Niepodległości znajduje się także pomnik Puerta de Alcala.

Inne ważniejsze place w Madycia to Plaza de Espana, czy Plaza Major. Ciekawym miejscem jest także starożytna egipska świątynia Debod, którą Hiszpania otrzymała od Egiptu. Kolejnym miejscem, którego nie można ominąć jest Pałąc Królewski (Palacio Real de Madrid), bądący oficjalną rezydencją króla Hiszpanii. 

El Corte Ingles to krajowa sieć centrów handlowych. Warto wybrać się do El Corte Ingles znajdującego się przy Grand Via i wjechać na ostatnie piętro, skąd podziwiać możemy takie widoki... :)W większość z tych miejsc warto wybrać się także wieczorem. Na mnie osobiście Madryt wieczorową porą zrobił ogromne wrażenie, choć ja to ogólnie lubię miasta nocą. Ten ruch na ulicy, mnóstwo samochodów, światła daje to fajny efekt wizualny, choć żadne zdjęcie tego tak nie oddaje. Podziwiam tych, co jeżdżą po mieście samochodem.Zazdroszczę takiej cierpliwości. :)To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze miejsca w Madrycie, znajdujące się w centrum, do których bez problemu można się przespacerować, bez konieczności korzystania z komunikacji miejskiej. W kolejnej notce. O Madrycie pojawią się jeszcze dwie albo 3 notki, bo naprawdę sporo przez ten tydzień zobaczyłem, więc jest o czym pisać. Także zapraszam do zaglądania na bloga. :)

1 comment: