Sunday, July 29, 2012

Sandefjord - praktyczne informacje!

Bardzo często na blogu zamieszczam informację o tanich lotach Wizzair na lotnisko Oslo(Torp), która znajduje się kilka kilometrów od miejscowości Sandefjord.Nie od dziś wiadomo, że ceny w Norwegii są niewiarygodnie wysokie, jednakże jest to kraj, który warto odwiedzić. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wypad na kilka godzin do tego nordyckiego kraju, właśnie do miejscowości Sandefjord - osobiście testowałem kilka razy, a wraz ze mną 17 osób, jeśli dobrze liczę (rodzina i znajomi) i wszyscy wracali zadowoleni. Taką możliwość mamy z Wrocławia, a także z Poznania. Dla osób, dla których miasto wylotu może być inne niż miasto przylotu, warto rozważyć opcję: wylot z Katowic, powrót do Wrocławia - wtedy mamy praktycznie cały dzień na pobyt w Norwegii, gdyż samolot z Katowic jest wcześnie rano, a powrót do stolicy Dolnego Śląska w godzinach wieczornych.Poniżej kilka praktycznych informacji na temat Sandefjord, dotyczące m.in. dojazdu do miasta.

Osobiście zaraz po przylocie z terminala lotniska proponuję zabrać sobie bezpłatne informatory o Sandefjord, które dostępne są zarówno w języku norweskim, angielskim, a jeśli dobrze pamiętam to także w języku niemieckim.

Dojazd: Aby dojechać do Sandefjord, najpierw korzystamy z darmowego shuttle busa, który stoi przed budynkiem terminala i zawozi pasażerów na stację kolejową w Torp.

Stacja kolejowa w Torp - nie sugerujcie się datą :)
Z Torp do Sandefjord podróż trwa ok. 5 minut. Pociągi norweskie mają na prawdę bardzo wysoki standard, choć to tylko zwykły pociąg regionalny, a możemy w nim znaleźć gazety do poczytania, czy kupić kawę w automacie. Siedzenia wygodne i regulowane. :) Bilet na pociąg kosztuje 39NOK w jedną stronę, studencki bodajże 35NOK, a zakupić je możemy:
  • w kiosku Narvesen (w terminalu lotniska, a w przypadku powrotu - na stacji w Sandefjord)
  • w automacie (tylko na stacji w Sandefjord, automat przyjmuje monety i akceptuje karty)
  • u konduktora (tu również jest możliwość płacenia kartami, ale chyba tylko wypukłymi)
  • NSB.NO - strona kolei norweskich, na której także możemy kupić bilety (nie testowałem)


Do miasta możemy także dostać się taksówką lecz koszt to około 200NOK. Przy 4 osobach wychodzi niewiele więcej niż pociągiem, a czasami dzięki temu możemy nieco dłużej pozostać na miejscu. Bodajże 2 razy zdarzało mi się brać taksówkę. 

Ze stacji kolejowej idziemy drogą "w dół"w kierunku portu. Po drodze mijamy restaurację McDonalds - hamburgery i cheesburgery w miarę znośnej cenie jak na Norwegię - 10NOK. Dalej idąc w kierunku portu, po drodze mijamy informację turystyczną. Jeśli macie więcej czasu, w niedrogi sposób z Norwegii możecie przedostać się do Szwecji - promem Color Line do Strömstad. Więcej o promach: Promy Sandefjorod - Stromstad. Ja osobiście jeszcze do Szwecji z Sandefjord nie płynąłem, więc podaję tylko linka i zdjęcie promu, który akurat odpływał. :)


Wg mnie najpopularniejszym miejscem wśród turystów jest Preståsen - punkt widokowy, z którego podziwiać możemy miasto. Aby tam dotrzeć to w momencie gdy jesteśmy na wysokości McDonalda, musimy pójść w lewo i idziemy tam taką uliczką miedzy domami Norwegów. I tam później zobaczymy takie kamienne schody i drogowskaz na wspomniany punkt widokowy. Widok naprawdę robi wrażenie. :) 


Poniżej jeszcze kilka zdjęć z Sandefjord oraz link do relacji z mojej ostatniej wizyty w tej norweskiej miejscowości.
Wszechobecne barwy norweskie- oni naprawdę są dumni ze swojego kraju :)
Oczywiście można też pojechać do Oslo, jeśli mamy nieco większe fundusze. Pociąg w najtańszej taryfie kosztuje 199NOK w jedną stronę. Autobus jest trochę tańszy. O stolicy Norwegii pisać jednak nie będę, gdyż nigdy tam nie byłem. Chyba czas to w końcu zmienić. :)


No comments:

Post a Comment